Uncategorized

Cuketová směs na topinky

I když nám letos počasí nějak nepřeje a úroda je celkem bídná, cuket a rajčat máme dost. A protože v zimě si budeme po výborné domácí zelenině stýskat, není úplně špatný nápad si ji zavařit do zásobičky.
S oblibou každý rok zavařujeme lečo a ani letos to není jinak. Ale aby to nebyla nuda a aby se taky pořádně zapojila cuketa, zkusili jsme i směs na topinky. Výsledek dopadl na jedničku a příští rok budeme zavařovat znovu a znovu. Krom topinek se směs hodí i na špagety, do placek, pod výpečky nebo jen tak.

Čas přípravy: asi 1,5 hodiny
Počet porcí: asi 14 skleniček o objemu 250 ml

Budete potřebovat:
1250 g cukety (očištěné, může být se slupkou)
600 g cibule (oloupané)
550 g papriky (očištěné a zbavené semínek)
1000 g rajčat
10 stroužků česneku
100 ml neutrálního oleje (slunečnicový, řepkový,..)
430 g rajčatového protlaku
17 g soli
50 g cukru krupice
1/4 ČL mletého pepře
2 ČL kvasného octa

Postup:
Nejprve si připravíte zeleninu. Cuketu nastrouháte na hrubém struhadle, cibuli a papriky nakrájíte na drobno, rajčata nakrájíte na kostky a česnek prolisujete.
Ve velkém hrnci necháte zesklovatět cibuli. K cibuli přidáte česnek a necháte rozvonět. Přidáte cuketu s paprikou, důkladně zamícháte a asi 10 minut necháte směs za stálého míchání restovat. Přimícháte rajčata se solí a necháte dalších 10 minut restovat. Do zeleniny vmícháte protlak, pepř, cukr a ocet. Směs ztlumíte a necháte mírně probublávat asi 40 minut, mezitím směs občas zamícháte.


Hotovou směs sundáte z plamene a plníte do čistých skleniček (asi 1-2 cm pod okraj). Takto připravené skleničky zavaříte. My zavařujeme tak, že do trouby dáme hluboký plech, do kterého nandáme skleničky (měli by být přibližně stejně velké) a dolijeme co nejvíce vody. Troubu zavřeme a pustíme na 150°C (horkovzduch) a necháme 40 minut běžet. Potom skleničky vyndáme na utěrku a necháme do druhého dne stát.

Tip: Pokud máte rádi ostřejší jídla, můžete s rajčaty a solí přidat taky chilli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *